Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat kierowcy samochodów bojują z ubezpieczycielami o refundację kosztów wynajmu samochodu zastępczego na czas reperacji rozbitego samochodu. Do niedawna zakłady ubezpieczeniowe oddawały takiego rodzaju koszty jednie jednostkom, jakie używały samochodów do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy mnóstwo się jednak zmieniło, albowiem użytkownicy aut zyskali w sporach z zakładami ubezpieczeń mocny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował poprzednią praktykę. Gdy więc ktokolwiek naruszy wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z takiego prawa, tym więcej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFod zawsze stały w tej kwestii po stronie pokrzywdzonych.
Teraz, podczas gdy ich pogląd zaaprobował Sąd Najwyższy, jaki w rozporządzeniu przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat wynajmu samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich zamiarów go wykorzystują, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaledwie wykłócać się o kwotę.
Należałoby mieć świadomość, iż w tym wypadku nie musicie najpierw informować towarzystwo ubezpieczeniowe czy też prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Pod warunkiem, że jednak nie potrzebujecie sami „walczyć” z ubezpieczalnią, możecie pozostawić to w gestii wypożyczalni aut – poniektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu sprawach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Ubezpieczalnie przez sporo lat upierały się, iż refundacja opłat auta zastępczego z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy przysługuje jedynie osobom, jakie używały samochodu do prowadzenia przedsiębiorstwa. W teorii ci, jacy nie byli właścicielami jakiejś działalności gospodarczej, mogli ubiegać się o zwrot wydatków na pojazd zastępczy w sytuacji, jeśli mieli komplikacje z dostępem do łączności publicznej czy też udowodnili, iż samochód jest im potrzebny do transportowania chorych bądź niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów kłopoty miały również sądy. Definitywnie rozsupłała to decyzja SN z 17 listopada 2011 r., która głosi, że refundację wydatków poniesionych na pożyczenie samochodu zastępczego przynależy również jednostkom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma znaczenia, czy mają odpowiedni dostęp do łączności publicznej. Wszak tu także są wyjątki – towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie nie chcą płacić za pojazd zastępczy, jeśli poszkodowany posiada inny samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy należy się na czas naprawy, to znaczy od chwili powstania szkody bądź od dnia wstawienia auta do naprawy (jeżeli można było nim przedtem podróżować) aż do dnia jego odbioru. Odrębnie wygląda to w razie szkody całkowitej. Towarzystwa ubezpieczeniowe deklarują, iż pokrzywdzony może korzystać z auta zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.
Pomimo tego uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. opiniuje, iż refundacja opłat wynajmu należy się aż do dnia nabycia innego samochodu. Nie wskazane jest niemniej jednak przeciągać ów okresu w nieskończoność – jeśli ubezpieczalnia wykaże waszą opieszałość w ustalaniu formalności albo warsztatowi usługa zajmie zdecydowanie więcej czasu, niż wynika to z techniki naprawy, odszkodowania za to nie pozyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jak będziecie szukać auta zastępczego, zwróćcie atencję na 2 kwestie. Przede wszystkim: pojazd nie powinien być większej klasy niż wasz niesprawny samochód – jeżeli jeździliście przykładowo kompaktem, możecie wypożyczyć co maksimum auto kompaktowe bądź mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie pożyczycie auto, nie mają prawa przekraczać średnich stawek w branży lokalnej.  Najlepiej jest wybrać taką autowypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmowaniem pojazdów zastępczych, załatwianiem każdych formalności i rachowaniem się bezpośrednio z zakładami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem samochodu na kilka lub kilkanaście dni to poważne obciążenie finansowe. Nie każdego stać na tak wielkie koszty, zwłaszcza, iż niełatwo zaplanować, w jakim czasie ubezpieczyciel przekaże zapłatę i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takowych kontekstach poniektóre autowypożyczalnie proponują swoją pomoc i same frapują się ściąganiem wypłat od ubepieczalni, a wówczas klient nie zapłaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Jeżeli wasze auto po wypadku nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do zakładu naprawczego czy innego wyznaczonego przez was miejsca pozostaną pokryte z polisy OC sprawcy. Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności ubezpieczalni sprawcy, aczkolwiek dyskusyjne rzeczy pojawiają się w sytuacji kosztów takiej usługi.  
Analogicznie z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do zmniejszania opłat. Ubezpieczalnie, powołując się na te zapisy, czasami podważają wysokość kwitów za usługę holowania, jeżeli ceny przekraczają średnią  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że towarzystwo zgodzi się na przetransportowanie pojazdu na drugi koniec państwa, gdy tam nie zamieszkujecie, a posiadacie np. zaufanego mechanika. By uniknąć konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z towarzystwem (sprawcy czy też waszym), nim zlecicie przewiezienie uszkodzonego samochodu przypadkowej działalności holowniczej.
W ten sposób unikniecie sporów o kwotę – to ważne, ponieważ niektóre lawety mogą być znacząco kosztowniejsze aniżeli konkurencja. Prawdopodobne też, że towarzystwo ubezpieczeniowe współpracuje z pomocą drogową, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bezgotówkowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa odpowiedzialności cywilnej sprawcy obejmuje nie wyłącznie cenę transportowania i pożyczenia auta zastępczego, lecz także wszelakie kolejne koszty poniesione z uwagi na brak auta, przykładowo cena przejazdu taxi z mieszkania do zakładu naprawczego, z miejsca wypadku do mieszkania itp., jak i koszty na ochronę auta przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak najem miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego rozbite auto przed zmianami atmosferycznymi.
Takie pomocne opłaty towarzystwo przeważnie oddaje, aczkolwiek tylko jeśli na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy przystał, że poszkodowanym należy się zwrot opłat najmu pojazdu. Nie musicie udowadniać, że korzystacie z niego systematycznie i macie trudności z dojazdem komunikacją do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes